Pazar, Nisan 21, 2013

Inbox haşereleri nedir?

Blog tutma fikri aklımda uzun zamandır vardı. Ana mesleğim teknoloji editörlüğü olduğu için en kolayı bir teknoloji blogu açmaktı. Ancak ne yazık ki bu alanda açılmış yüzlerce blog ve web sitesi var. Ne yazık ki diyorum çünkü bir çoğu kopya yazılardan, basın bültenlerinden ve gereksiz yorumlardan oluşuyor.
Spor, müzik, kitaplar, sinema vs gibi konularda da yazabileceğim şeyler çok sınırlı ve muhtemelen kimsenin ilgisini çekmeyecekti. Bu durumda yine teknoloji ile alakalı ancak farklı bir alanda yararlı şeyler yazabilirim diye düşündüm.
O sıralar BYTE dergisi içim hazırladığım SPAM içerikli dosya konusu ilham kaynağım oldu. Eğer bu kadar çok SPAM alıyorsak muhtemelen birilerinin de ilgisini çekiyordur diye düşündüm. Mesaj kutuma gelen SPAM mesajları biriktirmeye ve küçük yorumlar ile burada yayınlamaya başladım.
Aradan uzun yıllar geçti. Halen bu bloga günde 200-300 civarında ziyaretçi geliyor. Her gün güncellediğim dönemde bu rakam 1000-1500 civarındaydı.
Uzun zamandır güncellemediğim bu blogun aslında güzel bir arşivi de barındırdığını şimdi farkettim. Artık SPAM yalnızca mesaj kutumuzda değil. Twitter, Facebook, SMS... Yani mesaj aldığımız her ortamda SPAM karşımızda. Her dönemin mesaj trafiği, içeriğine etkisi değişken. Örneğin ben bu yazıyı yazarken daha ziyade siyasi içerikli mesajlar geliyor. Geçtiğimiz yıl ise daha çok spor ve şike ile ilgili mesajlar geliyordu.
Zaman zaman güncellemeye gayret edeceğim bu blogun artık bir başka amacı da, size ulaşan mesajların arşivini tutmak. Umarım ilginizi çekmeye devam eder ve yıllar sonra keyifle okuyacağınız bir arşiv olur.